خانه کوزه کنانی مشهد، کنسولگری آمریکا در مشهد

خانه کوزه کنانی مشهدخانه کوزه کنانی مشهد

ملک کوزه کنانی مشهد در کدام خیابان قرار دارد؟

این خانه در خیابان چهارباغ قدیم (خیابان شیرازی جدید) مشهد واقع شده است. چهار باغ خیابانی نوساز در زمان قدیم بود و از دیگر محله ها جلوه ای زیبا تر داشت. چهار باغ به دلیل احاطه با درختان و وجود جوی آب عریض بسیار خوش آب و هوا بود. در واقع این منطقه باغی وسیع بود که به وسیله دو خیابان عمود بر هم به چهار قسمت تقسیم می شد.

در حال حاضر از کل آن باغ یک باغ بسیار کوچک که متعلق به آرامگاه نادر شاه است باقی مانده است. نادرشاه افشار نیز این منطقه خوش آب و هوا را مکانی برای دفن خود انتخاب کرد.که در حال حاضر باغ نادری گواه همین موضوع است.

خانه کوزه کنانی مشهد و شاهرخ تیموری

این خانه تاریخی از دوران شاهرخ تیموری یعنی دوران سامانیان، رو به رشد رفت و پس از آن در زمان قاجاریان رو به تخریب. قاجاریان حکومتی که جز خود نمی خواستند و آنقدر کوته فکر بوده اند که هیچ آثاری از گذشته را نمی پذیرفتند. از این رو است که در شهر مشهد بناهای تاریخی اغلب به دوران قاجار یا پهلوی مربوط می شود. خوشبختانه حکومت پهلوی بلند نظر بود و بناهای باقی مانده را حفظ کرد اما در حال حاضر با تمام تلاش هایی که  می شود بناها ابتدا ثبت آثار ملی می شد.

خانه کوزه کنانی مشهدخانه کوزه کنانی مشهد

و بعد از چندی به خاطر تخریب و نوسازی از این لیست خارج می شوند. خانه کوزه کنانی مشهد یا کنسولگری آمریکا در قدیم یکی از این بناهاست که در سال 1382 به ثبت آثار ملی رسید اما چندی بعد تصمیم بر تخریب آن گرفته شد. از این رو متخصصان میراث فرهنگی اقدام به شکایت بر علیه این عمل کردند. در حال حاضر جلسات دادگاهی به نفع ماندن این بنا در لیست آثار ملی و جلوگیری از تخریب آن در حال برگزاری است. خانه کوزه کنانی بیش از یک هکتار مساحت دارد.

خانه کوزه کنانی تاریخی مشهد و طبقات آن

خانه کوزه کنانی مشهد دو طبقه تشریفاتی دارد که درب ورودی از حیاط فقط برای طبقه همکف استفاده می شود. برای رفتن به طبقه دوم از پله های تشریفاتی داخل خانه خانه کوزه کنانی استفاده می شود. نورگیری زیبا بالای راه پله اشعه های نور را به صورتتان هدایت می کند. کمی بالاتر راه رویی باریک دور تا دور راه پله را احاطه کرده است که درب اتاق ها را در دل خود جای داده است.

اگر از روی حصار پله به سمت پایین خم شوید دو سردابه اطراف پله خواهید دید که برای کاهش دما در نظر گرفته شده بودند.خانه ای با 42 اتاق مکان مناسبی برای قایم باشک می باشد. داخل اتاق ها می شوید و یکی پس از دیگری وارسی میکنید که در برخی از آنها ایوان با ستون های گچی کنده کاری مشاهده میکنید. همچنین یکی از اتاق ها با نورهای رنگی ذوق و شوق ببینده را بر بیدار میکند.

شیشه های رنگی ارسی که برای باز کردن آن باید به سمت بالا یا پایین حرکت داده شوند تا فضای سبز حیاط را نظاره کنید که برای عکاسی بی نظیر است. در حال حاضر این خانه با عنوان خانه مشروطیت ثبت آثار ملی می باشد. خانه کوزه کنانی بزرگ و زیبا به دلیل نشست زمین و تفاوت سطح با خیابان در معرض فشار قرار گرفته است و دیوارهای جانبی آن خم شده اند و هر لحظه امکان ریختن آنها وجود دارد. خم شدن دیوارها موجب بد شکل شدن سقف و بنا شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *